fbpx
Kurs DXO optics pro - ciemnia fotografa

W kursie poznasz jeden z popularniejszych programów do wywoływania plików RAW oraz największego konkurenta programu Lightroom. Opanuj program DXO i naucz się zarządzać oraz wywoływać pliki RAW w jeden wieczór.

 • Poziom: podstawy
 • Data wydania: 14.12.2017
 • Czas trwania: 2 godz 34 min
 • Program: DXO optics pro 11
Dlaczego warto poznać program DXO ?

Ostatnie zmiany wprowadzone w Lightroomie spowodowały, że osoby zajmujące się fotografowaniem w plikach RAW zaczęły szukać alternatywy. Wykorzystała to firma DXO, która udostępniła swój program zupełnie za darmo. Jak się okazało program jest bardzo wydajny i śmiało może okazać się jedynym narzędziem potrzebnym przy wywoływaniu zdjęć w cyfrowej ciemni.

Czego się nauczysz ?

Edycja RAW
Naucz się ustawiać prawidłową ekspozycję na zdjęciu.

Poznaj dodatki
Zobacz jak w prosty sposób można rozbudować program o dodatkowe funkcje.

Praca ze światłem
Dzięki manipulacji tonami, kontrastem i światłem będziesz w stanie wydobyć detale nawet z nieudanych ujęć lub tylko ich fragmentów.

Lokalne dopasowanie
Zobacz jak posługiwać się odpowiednikiem warstw w programie DX0. Dzięki temu wyedytujesz tylko wybrany fragment zdjęcia.

Efekty fotograficzne
Korzystaj z wbudowanych, edytuj lub twórz własne ustawienia i zapisuj je w formie presetów

Koryguj wady
Zniweluj winietę, aberacje chromatyczną, usuń szum, wyostrz zdjęcie oraz skoryguj popularne wady obiektywu. Zobacz jak korzystać z profili aparatów.
Dla kogo jest ten kurs ?
Dla osób, które szukają programu do plików RAW
Dla chcących poznać oraz poszerzyć swoję wiedzę o programie DXO
Dla wszystkich fotografów szukających alternatywy dla Lightrooma
Dla osób, które chcą poznać różne style obróbki
Dla osób, które wahają się przed zakupem programu DXO
Wydajna praca ze zdjęciami

Jedną z cech, które są warte uwagi decydując się na wybór programu DXO to szybkość działania oraz wspieranie mnóstwa profili aparatów oraz obiektywów, z czym program radzi sobie wyśmienicie. Na uwagę zasługują również ciekawe funkcje jak bardzo dobry algorytm usuwania szumu oraz wyciągania świateł ze zdjęcia. Dzięki tej funkcji nawet z nieudanych fotografii będziesz w stanie wyciągnąć dużo detali. Kolejnym atutem programu jest jego cena, która jest o wiele niższa niż u konkurentów. Należy tutaj również dodać fakt, że program cyklicznie udostępniany jest zupełnie za darmo, co klasuje go w czołówce programów, które powinien znać każdy fotograf.

Edytowanie

Kurs zaczniesz od poznania interfejsu i ustawisz jego wygląd pod własne preferencje. Następnie nauczysz się podstawowej edycji operując suwakami ekspozycji, ustawiając balans bieli. Zobaczysz jak na podstawie obserwacji histogramu ustawić odpowiednią ekspozycje. Nauczysz się podbijać kontrast oraz korzystać z krzywych. Przekonasz się również, że nawet z niedoświetlonego zdjęcia można wyciągnąć mnóstwo detali korzystając z narzędzia smart lighting.

Korekta geometrii

Jednym z etapów obróbki zdjęcia jest korekta parametrów geometrii zdjęcia. Zobaczysz jak odpowiednio dobrać ustawienia redukujące zakrzywienia i rozciągnięcia, powstałe na skutek stosowania szerokokątnego obiektywu. Zobaczysz również jak zniwelować winiętę, aberracje chromatyczne oraz nauczysz się usuwać szum i wyostrzać detale na fotografii. Dzięki zaawansowanym opcjom ustawisz odpowiednie proporcje obiektów na zdjęciu oraz ustawisz prawidłowa perspektywę. Na pewno nie raz widziałeś na zdjęciu zakrzywione budynki oraz nieproporcjonalne twarze. Od teraz kilkoma kliknięciami zniwelujesz te problemy.

Style obróbki - workfollow

Praca w kursie przebiega praktycznie co oznacza, że cały czas pracujemy nad wybranym efektem. Dzięki temu będziesz w stanie poznać jak program sprawdza się w faktycznej obróbce. Zobaczysz jak edytujemy zdjęcie nocne wyciągając z niego jak najwięcej detali i tonów. Przebrniemy przez proces edycji zdjęcia makro oraz postaramy się wydobyć piękno ze zdjęcia krajobrazu. W kursie pokażemy Ci również jak bawić się kolorem, tworząc efekt cross processingu czy kreatywny efekt fotografii monochromatycznej. Dzięki manipulacji tonami osiągniesz efekt HDR.

Automatyzacja

Jak wiadomo praca z wieloma zdjęciami może być bardzo czasochłonna. Dlatego stworzyliśmy lekcję na temat obróbki kilku zdjęć jednocześnie oraz stosowaniu wbudowanych w program presetów. Oczywiście nie zabraknie informacji na temat tworzenia własnych presetów, kopiowania ustawień oraz stosowania kopi wirtualnych.

Dodatki programu

W kursie pracujemy na darmowej wersji programu czyli essential edition. Jednak w trakcie kursu poszerzymy możliwości programu poprzez dodatki, które warto poznać. Dlatego też zaznajomisz się z dodatkiem Filmpack, który oferuje Ci mnóstwo gotowych efektów barwnych. Kolejny dodatek, który poznasz to ViewPoint pozwalający na jeszcze lepszą korektę zniekształceń geometrii. Dla niezdecydowanych jaką wersję programu wybrać, stworzyliśmy lekcję omawiające różnice między wersją darmową, a płatną.

Spis lekcji

1. Organizacja
2. Histogram
3. Zakładka Esessnital tool
4. Zakładka światła
5. Odzyskiwanie świateł
6. Inteligentne oświetlenie – spot
7. Zakładka kolor
8. Automatyzacja ustawień
9. Presety
10.Własne presety
11. Kopiowanie ustawień
12. Kopie wirtualne
13. Wady obiektywy
14. Edycja zdjęcia krajobrazu
15. Edycja zdjęcia makro
16. Edycja zdjęcia nocnego
17. Edycja zdjęcia czarno białe
18. Edycja zdjęć – efekt HDR
19. Edycja zdjęcia – cross processing
20. Edycja zdjęcia – efekt purple
21. Dodatek Filmpack
22. ViewPoint dodatek
23. Różnice między wersją darmową a płatną
24. Lokalne dopasowanie

2 opinie dla Kurs DXO optics pro – ciemnia fotografa

 1. Maksym Mahoń
  Oceniony 5 na 5.

  Moim zdaniem w kursie jest opowiedziane wszystko co umożliwia zaznajomienie się z tym programem. Kurs dla początkujących ale warto ponieważ jest to oszczędność czasu bo dostajemy wszystko zebrane w jednym miejscu i nie trzeba szukać informacji w Internecie. Polecam osobom które mają dość Lightrooma. Prowadzenie poradnika ok lektora sie dobrze słucha.

 2. Foremski Patryk
  Oceniony 4 na 5.

  Świetny program i świetny kurs. Nie byłem nawet świadom, że program jest tak banalny w obsłudze. Wcześniej pracowałem na Lightroomnie ale to co porobili z nim ostatnio woła o pomstę do nieba. Tutaj przesiadka i miłe zaskoczenie. Sam kurs mógłby trwać dłużej bo fajnie się oglądało.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *