Czego się nauczysz?
Celem tego kursu jest pokazanie Ci, jak działają niezbędne procesory pracy z dźwiękiem: korektor, kompresor, bramka szumów. Zrozumiesz jak wpływają one na brzmienie i dlaczego stanowią nieodłączny element pracy z każdym rodzajem dźwięku. Nauka kompresji i korekcji audio jest podstawową umiejętnością, każdego kto zawodowo zajmuje się muzyką i chce prawidłowo kształtować brzmienie każdego przechwytywanego dźwięku. Natomiast poznanie bramki szumów pozwoli Ci między innymi uzyskać dobrze słyszalną perkusję i usunąć niechciane dźwięki.
- dowiesz się jak działają kompresory
- poznasz podstawowe typy kompresorów
- dokonasz ustawień kompresji pracując z dźwiękiem
- zmienisz barwę dźwięku ustawiając korektory
- poznasz typy i zasadę działania korektorów
- zobaczysz jak działa bramka szumów
- wyeliminujesz niepożądane dźwięki
- poznasz expander czyli tryb pracy bramki szumów
Dla kogo jest ten kurs?
- Kurs dla osób, które chcą wycisnąć ze swoich nagrań lepsze brzmienie.
- Odpowiedni dla początkujących osób, związanych z masteringiem, miksem, inżynierią dźwięku.
Kompresja
W pierwszej części kursu poznasz zasady działania kompresora, czyli urządzenia, które pomoże Ci zmienić dynamikę sygnału dźwiękowego. Podczas tego szkolenia wyjaśnię Ci wszystkie podstawowe parametry regulacji pracując na urządzeniu lub pluginie. Zapoznasz się z podziałem kompresorów ze względu na budowę. Do najważniejszych z nich możesz zaliczyć:
- kompresory VCA
- kompresory optyczne
- kompresory Vari-Mu
- kompresory FET
Każdy z tych kompresorów zostanie omówiony na konkretnym przykładzie pliku dźwiękowego, co oznacza, że od razu zobaczysz jak działa w praktyce.
Korekcja
Druga część kursu poświęcona została korektorom czyli urządzeniom lub pluginom, służącym do zmiany barwy dźwięku. Zobaczysz na czym polega korekcja, jak ją wykonać pracując z plikami audio. Tutaj podobnie jak w przypadku kompresorów zobaczysz jak podzielić korektory ze względu na ich budowę:
- korektory graficzne
- korektory parametryczne
- filtry jako rodzaj korektora
Znając i ustawiając poszczególne parametry regulacji, będziesz w stanie samodzielnie dokonać poprawy plików dźwiękowych.
Bramka szumów
Trzecia część kursu, to uprzędzenia lub pluginy bramki szumów. Do omówienia przykładu wykorzystamy bramkę Pro-G. Pokażę Ci wszystkie niezbędne, potrzebne ustawienia do pracy z bramką szumów. Poznanie podstawowych parametrów regulacji urządzenia, pozwoli Ci przechwytywać sygnał audio, który będzie wolny od szumów.
Dowiesz się co to jest expander, czyli specyficzny tryb bramki szumów. Podczas nauki będziesz poznawał jej działanie, pracując z perkusją, ponieważ bramka stanowi jedno z podstawowych urządzeń, dla każdego, kto chce uzyskać dobrze nagłośnioną perkusję.
bartosz.kaczmarski –
Szybko, konkretnie i rzeczowo. Fajny kurs.