fbpx

Ergonomia pracy przy biurku

[ 29 maja 2018 ]

Pracując kilka godzin dziennie przy biurku szalenie ważną sprawą jest ergonomia naszej pracy czyli zadbanie o to jak siedzimy i jaką postawę przybieramy przy biurku. Jest to bardzo ważne ponieważ często siedzimy na krześle większą część dnia, a to niestety źle wpływa na nasze zdrowie. Nie oszukujmy się ale człowiek nie został przystosowany do siedzenia. Prawda jest taka, że bólu kręgosłupa, sztywniejących nóg, ciaśni nadgarstka czy pogarszającego się wzroku często nie można zatrzymać ale przynajmniej można częściowo je zniwelować.

 

 

Krzesło

Pierwszym punktem powinna być nasza prawidłowa postawa podczas siedzenia. Dlatego odpowiedni wybór krzesła jest tutaj priorytetem. Błędem początkujących osób w branży kreatywnej jest wybór taniego krzesła. Niestety lata pracy przy komputerze nauczą każdego, że na krześle nie warto oszczędzać. Krzesło powinno zapewniać prostą postawę, bez zbędnego bujania. W tańszych modelach krzeseł po dłuższym użytkowaniu można często zauważyć, że krzesło samoczynnie opada w dół gdy na nim usiądziemy.  Istnieje teoria, że najlepiej gdyby przybrać pozycje stojącą i tak pracować. Ostatnio stojące biurka stają się bardzo modne. Wprawdzie jest to zdrowsze dla naszego kręgosłupa jednak istnieje ryzyko, że w przyszłości ucierpią nasze nogi. Jaka więc tutaj rada ? Rób sobie przerwy, po pracy idź na basen i zacznij uprawiać jakiś sport.

Krzesło, na którym siedzisz musi umożliwić Ci siedzenie pod kątem 90 stopni do monitora. Wysokość krzesła oraz długość siedziska dobierz tak, żeby nogi zawsze spoczywały na ziemi, nigdy w powietrzu. Fotel musi być zawsze na takiej wysokości, by podłokietniki były na równo z blatem biurka. Tym sposobem Twoja ręka będzie oparta równomiernie. Wszelkie fotele z pseudo skóry możesz odrzucić na wstępnie ponieważ przy długotrwałym siedzeniu ten materiał się po prostu nie sprawdza.

 

 

Biurko

Nie kieruj się wyglądem przy wyborze, a wygodą. Biurko przede wszystkim powinno być duże. Tak żebyś śmiało mógł zmieścić na nim monitor, myszkę oraz notatki. Bardzo ważną rzeczą jest ustawienie monitora na wprost. Biurka, które mają podstawki na monitor w narożniku powinny być od razu skreślone. Takie ustawienie monitora, w rogu po prostu skutkuje zawsze krzywą postawą i skrzywionym kręgosłupem.  Kolejną rzeczą na którą często nie zwracamy uwagi to możliwość wjechania krzesłem w głąb biurka. Jeśli nogi biurka są rozstawione zbyt blisko siebie to nie mamy takiej możliwości i nasza postawa może nie być wtedy poprawna. Następny aspekt to szerokość blatu, która powinna być duża ( min 70 cm ). Dzięki temu będziemy mogli ustawić monitor dalej od naszych oczu. To bardzo ważna sprawa, ponieważ przy biurkach wąskich automatycznie mamy monitor zbyt blisko.

 

 

Monitor

Każdy spędzający kilka lub kilkanaście godzin dziennie przy komputerze wie jak pod koniec dnia bolą oczy. Do tego dochodzi wpatrywanie się w ekran smartfona lub telewizora po pracy. Nasze oczy cierpią. Niestety efektu piasku w oczach  znów nie da się do końca zlikwidować. Ale można częściowo pozbyć się tego problemu poprzez kupno odpowiedniego monitora. Pamiętam jak poczułem wielką ulgę gdy z marketowego monitora przesiadłem się na ekran, który samoczynnie przystosowuje jasność do warunków otoczenia. Nawet pod koniec dnia moje oczy nie są już tak zmęczone jak przy monitorze za kilkaset złotych. Tutaj dochodzimy do sedna ponieważ za dobry monitor trzeba niestety wydać i to nie mało. Kwota 2 tys złotych to takie minimum od którego możesz zacząć poszukiwania. Tak naprawdę jeśli pracujesz przy komputerze jako grafik, programista lub tworzysz strony internetowe powinieneś swoje poszukiwania ograniczyć tylko do paru firm: Eizo, NEC oraz ostatnio niektóre modele Benq i LG. Są to monitory, które dają duży komfort pracy oraz bardzo dobre odwzorowanie kolorów.

Co do wielkości monitora to im większy tym lepszy ? Niekoniecznie. Skup się przede wszystkim na jego właściwościach i matrycy, a nie na wielkości. Optymalny wybór wielkości to 22’ do 27’. Pamiętaj, że im większy monitor tym Twoja odległość powinna być większa.  Monitor zawsze powinien być ustawiony na wprost oczu. Nie może być ustawiony gdzieś z boku, poniżej lub powyżej linii wzroku.

W marketach z elektroniką kuszą pięknie wyglądające, błyszczące monitory. Niestety matryca, która wygląda jak tafla szkła nie będzie dobrym wyborem. Po prostu będzie ona odbijać wszystko z otoczenia. Dlatego wybieraj do pracy matrycę matową.

Jeśli pracujesz na laptopie to w większości wypadków Twoja pozycja jest nieprawidłowa. Zazwyczaj laptop ma monitor poniżej naszej linii wzroku co zachęca ciało do garbienia się. Dlatego zainwestuj w podstawki, które podniosą laptopa na wprost Twoich oczu.

Jeśli wykorzystujesz dużo obszaru roboczego pulpitu lub często masz otwartych wiele kart programów warto przemyśleć zakup drugiego monitora. Drugi monitor świetne sprawdza się do podglądu Twojej pracy np. gdy montujesz wideo lub obrabiasz zdjęcia.

 

 

Jaką wybrać myszkę ?

Tak małe urządzenie, a tak naprawdę to od niego zależy szybkość i precyzja Twojej pracy. Mysz nie powinna być za mała, musi dobrze leżeć w Twojej dłoni. Najlepiej gdyby była wyposażona w przyciski funkcyjne, które umożliwią Ci przypisanie najważniejszych operacji np. regulację głośności. Mysz musi być precyzyjna, a jej wskaźnik czuły i szybki. Dlatego zwróć uwagę na liczbę DPI. Dobre myszki zaczynają się od poziomy DPI 150 i posiadają regulowany zakres czułości w zależności od potrzeb.

 

 

Gdzie postawić biurko ?

Ustawienie biurka naprzeciw okna to najgorsza rzecz. Nawet w matowej matrycy będziesz widział odbijające się refleksy promieni z okna. To zakłóci Twoją pracę i potrafi przekłamać kolory. Musisz ustawić monitor tak żeby w monitorze nie odbijało się nic z okna. Najlepiej gdyby ściana za monitorem była neutralna i nie kontrastowała z tym co widzisz na ekranie więc dobrze sprawdzi się szarość. Pamiętaj, że oświetlenie znacząco wpływa na Twój organizm. Złe oświetlenie może powodować zmęczenie oczu, szybkie pogorszenie widzenia, bezsenność, a także depresję.

 

 

Naturalne światło

Jeśli pracujesz w mieszkaniu, masz większy wybór, gdzie umieścisz swoje biurko. Pokoje z oknami wychodzącymi na wschód lub zachód będą dawać ostre światło słoneczne rano i wieczorem, co może powodować nieprzyjemne odblaski. Okna wychodzące na północ lub południe będą tutaj o wiele lepsze. Zastanów się także nad rozmieszczeniem biurka. Umieszczenie biurka tuż przed oknem może dać ładny widok, ale także spowoduje silny kontrast z tyłu, który może utrudniać oglądanie ekranu. Nie wspominając już o rozproszeniu jakie daje widok z oknem. Ogólnie najlepiej jest ustawić biurko tak żeby okno było z boku.

 

 

Sztuczne światło

Bardzo często wynajmując biuro przyjdzie Ci pracować w pomieszczeniu bez żadnych okien. Jednak decydując się na takie biuro przemyśl to parę razy. Kilka godzin dziennie bez światła słonecznego może wpłynąć negatywnie na Twoje samopoczucie.

W tego typu pomieszczeniach najczęściej można spotkać lampę sufitową. Najlepiej jednak nie polegać na niej w całości. Duża część światła będzie rozproszona po całym pomieszczeniu i często światło może niedostatecznie oświetlić Twoje miejsce pracy. Pracując przy tego typu świetle musisz zadbać żeby wszystko było równomiernie oświetlone, dlatego warto doposażyć się tutaj w lampkę biurkową.

 

 

Comment [01]

  1. anoriell - Katarzyna Janoska
    30 maja 2018

    Super artykuł! Sama pracuję z domu, więc ogarnięcie całej ergonomii pracy należy do mnie, więc musiałam się na ten temat bardzo dużo nauczyć.
    Dla mnie strzałem w dziesiątkę było regulowane biurko i piłka. W ciągu dnia milion razy zmieniam pozycję – raz siedząca, raz stojąca i w końcu absolutnie nic mnie nie boli, nie jestem połamana i od biurka odchodzę równie świeża jak przed rozpoczęciem pracy 🙂