fbpx

Jaki wybrać edytor kodu dla programisty ?

[ 24 października 2018 ]

Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w świecie programowania, czy tak zwanym “starym wyjadaczem”, potrzebujesz odpowiedniego edytora kodu, który ułatwi Twoją pracę. Najlepsze edytory sprawią, że będziesz bardziej wydajny w kodowaniu, pomogą Ci w analizie oraz edycji kodu, wychwycą błędy.

Istnieją dziesiątki edytorów oferujących mnóstwo opcji. Jak więc wybrać ten najlepszy?  Prezentujemy 5 najbardziej interesujących edytorów kodu dla programistów. Jeśli dopiero stoisz przed tym trudnym wyborem to najlepiej przetestować je wszystkie po kolei i wybrać ten najbardziej pasujący Twojemu stylowi pracy.

 

 

Co to jest edytor kodu?

Edytor kodu to oprogramowanie dla programistów, projektantów. Tak jak Word i pdf to narzędzia niezbędne w redagowaniu tekstów, tak edytory kodów są nieodłącznym elementem pracy programisty. Podstawowe edytory tekstu, takie jak notatnik w systemie Windows lub TextEdit na systemie MacOS, są zbyt słabe do zadań związanych z edytowaniem kodu – są zbyt proste, co sprawia, że ​​edycja kodu jest uciążliwa.

Edytory na tej liście są wieloplatformowe i wiele z nich można wykorzystać niezależnie od systemu operacyjnego, na jakim się pracuje. Dzięki temu programiści mogą przełączać się między komputerami roboczymi i wykonywać zadania bez konieczności dostosowywania się do innego środowiska.

 

 

Sublime Text 3

Najbardziej znany i do tego szybki edytor z UI, o wysokiej stabilności i wielu możliwościach dostosowywania. Sublime Text jest edytorem, który naprawdę zmienił sposób pracy programistów edytujących kod na całym świecie. Jest prosty, szybki i gotowy do edycji pliku niemal natychmiast po kliknięciu jednego przycisku – to odróżnia Sublime Text od innych edytorów w swojej klasie. Jeśli chcesz otworzyć plik i dokonać szybkiej edycji, oczekiwanie kilku sekund na załadowanie nie jest wskazane – tutaj nie trzeba się o to martwić.

Innym ciekawym punktem Sublime Text jest fakt, iż można w nieskończoność rozszerzać jego możliwości – okazuje się bowiem, że istnieje nieustannie zwiększająca się lista ciekawych wtyczek do zainstalowania, które poszerzają możliwości tego narzędzia.

Sublime Text można pobrać i używać za darmo, jednak wtedy otrzymasz ograniczone opcje, względem płatnej wersji. Jeśli zdecydujesz się na kupno programu, klucz licencyjny może być stosowany na wielu komputerach, a program sam przypomni Ci o kolejnej płatności. Niestety płatność za to narzędzie powoduje wielki minus, bowiem istnieje wiele konkurencyjnych programów, całkowicie darmowych.

 

 

Visual Studio Code

Visual Studio Code to funkcjonalny edytor kodu opracowany przez firmę Microsoft i co zaskakujące, występuje jako oprogramowanie open source. VS Code jest prawdopodobnie  jednym z wolniejszych programów podczas uruchamiania. Jednak podczas korzystania okazuje się, że warto czekać, ponieważ pozwala na wykonywanie wielu interesujących działań.

Popularność VS Code rośnie, a potwierdza to stale powiększająca się baza użytkowników i przechodzenie programistów od innych edytorów. Być może na ten stan rzeczy mają takie funkcje programu jak np.:

  • ma wbudowany terminal,
  • posiada wbudowaną obsługę GIT,
  • posiada funkcję nazwaną “IntelliSense”, która pomaga w autouzupełnianiu kodu

 

 

Atom

Darmowa wersja programu Sublime Text, z bardzo przyjaznym interfejsem użytkownika. Atom jest to oprogramowanie open source, które swój szybki, początkowy rozwój zawdzięcza silnemu wpływowi edytora Sublime Text. Posiada jednak kluczowe różnice, w tym licencję open-source i łatwość wdrożenia z Git i GitHub. Atom miał problemy z wydajnością i stabilnością, ale obecna wersja działa poprawnie. Owszem działa on nieco wolniej niż inne edytory, ale jest równie niezawodny jak konkurencja. Stanowi więc świętną alternatywę dla Sublime Text.

 

 

Brackets

Najłatwiejszy w użyciu edytor dla nowych użytkowników – to oferta edytora Open Source firmy Adobe. Na początku, Brackets był szybszy przy uruchomieniu niż Atom, ale nie tak szybki jak Sublime Text. Pewne opcje zostały wprowadzone dopiero kilka lat temu, ale wciąż pojawiają się nowe. Ze względu na skupienie się na technologiach front-end obsługuje również preprocesory CSS, takie jak LESS i Sass. Brackets co prawda nie wygrywa jeśli chodzi o wskaźnik szybkości i niezawodności, ale ma kilka unikatowych funkcji wartych poznania.

Bracets jest w pewnym stopniu łatwiejszy w użyciu od innych edytorów, ponieważ jest w większości konfigurowalny za pośrednictwem menu, podczas gdy większość innych edytorów na tej liście wymaga edycji plików konfiguracyjnych w celu wykonania dużej zmiany. Ciekawą opcją jest to, że Brackets w ogóle nie używa kart do pokazywania otwartych plików.

 

 

VIM

VIM jest ulubionym programem dla oldschoolowych programistów i prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjnym edytorem kodu na tej liście. Vim to oprogramowanie linii poleceń, zawarte w systemach operacyjnych Linux i macOS. Dostępny do pobrania dla systemu Windows. Program jest w pełni sterowany za pomocą klawiatury, dzięki czemu jest znacznie szybszy i bardziej wydajny – ale tylko wtedy, gdy poświęca się wystarczająco dużo czasu na naukę obsługi. Jest również wyjątkowo konfigurowalny (w takim stopniu, w jakim można dostosować program wiersza poleceń).

Vim umożliwia korzystanie z wielu skrótów klawiaturowych w celu przyśpieszenia edycji kodu, a co więcej, umożliwia tworzenie poleceń dostosowanych do własnych procesów edycji. Niestety istnieją też wady – praca z nim może być jednym z najgorszych doświadczeń użytkowników, ze względu na całkowity brak interfejsu użytkownika. Nauka poruszania się po Vimie nie jest trudna. O wiele więcej czasu zajmuje dostosowanie skrótów klawiaturowych, tak by naprawdę wykorzystać zalety tego narzędzia.

Vim jest niesamowicie stabilny, szybki i daje prawdziwą radość z użytkowania dla doświadczonych osób jak i nowych użytkowników. Jeśli masz czas, aby się gonauczyć, Vim może naprawdę zwiększyć produktywność Twojej pracy.

 

 

Jak wybrać edytor kodu?

Wybór edytora kodu może być trudnym zadaniem – najważniejsze to po prostu wiedzieć czego potrzebujesz. Jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze ? Skróty klawiszowe ? Wygląd ? Prędkość ? Stabilność ? Wieloplatformowość ? Otwarte źródło ? Opcje podświetlania składni ?

Zastanów się, co chciałbyś zrobić poprzez edytor, jakie zadania będziesz wykonywać. Czy lubisz autouzupełnianie nazw funkcji lub automatycznych nawiasów zamykających albo tagów? A może uważasz te rzeczy za frustrujące? Czy chcesz wykonywać operacje Git bezpośrednio z edytora albo zmieniać schemat kolorów interfejsu?

Zdecyduj się biorąc pod uwagę swoje potrzeby, a następnie przetestuj kilka narzędzi z tej listy. Poświęć chwilę, aby przejrzeć dostępne ustawienia, wtyczki oraz inne rozszerzenia. Dowiedz się, jakie rzeczy możesz zmienić lub skonfigurować, aby upewnić się, że są przydatne dla Ciebie. Dostosowanie edytora do swoich potrzeb i spędzenie z nim trochę czasu sprawi, że poczujesz czy edytor jest dla Ciebie czy musisz szukać dalej.

 

 

Comment [01]

  1. Janusz Kamiński
    29 października 2018

    Korzystałem z VIM podczas studiów. Jest spoko. 🙂